Konečně vás zbavíme nežádoucích nájemníků...
Více zde

Likvidace švábů a jiného hmyzu...
Více zde

Specializujeme se na hubení štěnic...
Více zde

Komplexní služby v oblasti dezinfekce...

Více zde

HUBENÍ ŠTĚNIC

Štěnice domácí (Cimex lectularius)

Štěnice domácí (někdy označována jako štěnice obecná, postelová či postelní) dosahuje v dospělosti velikosti 4 – 8 mm. Jsou ploché, zrzavěhnědě zbarvené. Jedná se o hmyz, který se živí lidskou krví, je aktivní v nočních hodinách. Reaguje na teplotu a oxid uhličitý (CO2). Saje převážně na odhalených částech těla a to přibližně 10 – 15 minut. Přes den jsou v úkrytech. Vyskytují se převážně ve vzdálenosti 2-3 metrů od postele. Kromě člověka může výjimečně parazitovat také na domácích (teplokrevných) zvířatech.

Samice dokáže naklást za život desítky až stovky vajíček (až 480). Vývoj od vajíčka do vajíčka trvá 30 - 45 dní (v závislosti na teplotě prostředí). Ideální teplota pro štěnice je 23-25 °C. Mají 5 stádií, každé nymfální stádium se musí nasát krve, aby mohl vývoj pokračovat. Přežijí bez potravy i více jak 1 rok. Při ideální teplotě se dožívají až jednoho a půl roku. Tento hmyz se v úkrytu zdržuje ve skupinkách. Nebylo u nás potvrzeno, že by štěnice přenášely choroby. Místa po jejich sání ale svědí, případně jsou oteklé. Při škrábání potom může dojít k přenosu infekce. Někdy dochází ke kožním reakcím až po několika dnech. U některých lidí nedochází k vůbec žádné reakci.

Projevem výskytu štěnic jsou zmíněné kožní reakce – štípance. Poštípání se projevuje u každého člověka jinak (ani lékař nemusí poznat, že se jedná o štěnici). Pokud se reakce na těle objeví, většinou se jedná o 2 – 3 štípance jdoucí za sebou. Velkým indikátorem výskytu je trus nebo krvavé skvrny na povlečení, případně na samotné posteli.

Nejčastější místa úkrytu štěnic:

 

Můžete si je přivézt z dovolené, při cestě hromadnou dopravou nebo přinést ve starém nábytku či obrazech. Jejich ploché tělo umožňuje dokonalé schování během dne. Výskyt štěnic nemá nic společného s čistotou v bytě. Úklid bohužel nezaručí, že se štěnicím vyhnete, prevence téměř neexistuje.

Štěnice se také běžně vyskytují ve všech typech ubytovacích zařízení, je to dáno zvýšenou migrací a cestovním ruchem. Dezinsekce štěnic(nesprávně deratizace štěnic) je časově náročná, každý zákrok je potřeba řešit individuálně. Před samotným zákrokem rozhodně nevyhazujte ani nepřemisťujte žádný nábytek, hrozí rozšíření do dalších místností nebo sousedních bytů.

Nábytek zasažený štěnicemi se nemusí likvidovat, k tomuto přistupujeme pouze ve výjimečných případech! Jako například v prvním videu níže.

Používáme nejmodernější a osvědčené přípravky, které jsou pro použití v České republice registrovány. Ve většině případů provádíme 2 zásahy v rozmezí cca 2-3 týdnů. Pokud je výskyt zaznamenám včas, může stačit i jedno ošetření. Na každý zákrok je třeba pohlížet individuálně. Na místě zásahu Vám znovu poskytneme všechny potřebné informace, provedeme prohlídku prostor a doporučíme postup pro konkrétní situaci.

   


Nejčastější otázky ohledně výskytu štěnic

Jak poznám, že máme doma štěnice?

Hlavním a jednoznačným důkazem je nalezení přímo živého jedince. Většinou jsou však prvním příznakem štípance na těle. Ty se mohou na těle objevit i několik dní po kousnutí, u někoho se neopak žádná reakce nemusí objevit vůbec! Dalším charakteristickým znakem je trus, který štěnice produkují. Jedná se o drobné černé tečky vyskytující se na matracích nebo roštech. V neposlední řadě můžete narazit na krvavé skvrny na povlečení.

Jsem poštípaný, ale živé jedince nepozoruji, kde všude se po nich podívat?

Pokud máte podezření na štěnice, prozkoumejte vše v bezprostřední blízkosti postele. Nejčastějšími místy výskytu jsou matrace, švy lůžkovin, rošty, čela postele, podlahové lišty nebo obrazy. Zkontrolujte také knihy nebo elektrické zásuvky, které jsou v blízkosti postele. Při silném zamoření je výskyt možný téměř kdekoliv.

Je více druhů štěnic?

Ano, je. Jejich určení je však v terénu velmi problematické, téměř nemožné. V drtivé většině případů se setkáváme se štěnicí domácí, případně ptačí.

Mám doma uklizeno, jak je možné, že se objevily štěnice?

Štěnici je bohužel jedno, zda máte pořádek nebo nikoliv. Štěnice potřebují krev.

Kde se u nás brouci vzali?

V dnešní době je šance na přinesení štěnic poměrně velká. Štěnice se běžně vyskytují ve všech typech ubytovacích zařízení. Takže například v zavazadlech z dovolené. Můžete si je přinést v knihách, obrazech nebo nábytku. Mohou k Vám také přelézt od sousedů.

Mohou se k nám štěnice dostat také oknem?

Ano, mohou. V letních měsících je to skutečně možné. Problémem mohou být hnízdá ptáků, zejména vlaštovek nebo jiřiček. Štěnice mohou za den ujít i desítky metrů.

Máme štěnice, zbavíme si jich sami?

V žádném případě tento postup nedoporučujeme. Volně prodejné přípravky nemají většinou dostatečný účinek, případně zabijí štěnice jen při přímém zásahu. Obsahují totiž malé množství účinné látky na to, aby došlo k úplnému vyhubení. Na některé přípravky štěnice nemusí reagovat vůbec, jsou rezistentní. Může také dojít k jejich rozehnání do okolních prostor.

Máme štěnice, musí se nábytek vyhodit?

K tomuto kroku přistupujeme minimálně. Námi používané látky fungují spolehlivě. Pokud je však výskyt opravdu extrémní a zasažený nábytek výrazně poškozen (zejména se jedná o roztrhané matrace), doporučujeme zákazníkovi jeho likvidaci.

Máme zasaženou postel štěnicemi, stačí ji vyhodit a je po všem?

I když se na první pohled může zdát, že to problém vyřeší, bohužel tomu tak není. Živí jedinci, případně vajíčka, budou s velkou pravděpodobností i jinde, než v posteli. Navíc je velké riziko roznesení štěnic po dalších bytových jednotkách.

Zabije štěnice mráz?

Ano. Pokud je teplota nižší než -16 stupňů, štěnice zahynou.

Stačí vyprat prádlo na 40 °C nebo je na zabití štěnice potřeba vyšší teplota?

40 °C bohužel nestačí, prát se musí minimálně na 60°C , to už je poté dostačující.

Kolik stojí odborná likvidace?

Cenu likvidace ovlivňují zejména dva faktory. Prvním je velikost/členitost prostoru a druhým stupeň zamoření. Cena za likvidaci v rodinném domě bude vyšší než v jednom pokoji ubytovacího zařízení.

Jak samotný zásah probíhá?

Hubení štěnic je vhodné provádět ráno, případně v dopoledních hodinách. Po zásahu se na místě nesmí nikdo několik hodin pohybovat. Již při telefonickém kontaktu Vám podáme informace, jak se na zásah připravit, aby byl maximálně efektivní a zároven bezpečný. Po příjezdu provedeme prohlídku prostor, prozkoumáme všechny možné úkryty štěnic. Znovu Váš seznámíme s tím, jak bude zákrok probíhat a doporučíme případná další opatření.

Jak dlouho zásah trvá?

Také zde záleží na velikosti ošetřovaného prostoru. V bytě se musejí ošetřit veškeré místnosti a veškerý nábytek, kde by mohla štěnice najít úkryt. Minimálně počítejte zhruba s jednou hodinou.

Proč si vybrat právě nás?
Zkušenosti

Mnohaletá praxe v oboru dezinfekce, dezinsekce a deratizace. Předávání zkušeností z otce na syna.

zkusenosti-znak
Rychlost

Přijedeme k Vám v co nejkratším možném termínu. Pohotovost 24 hodin denně.

rychlost-znak
Profesionalita

Hubení škůdců provádíme bezpečně. Používáme nejmodernější metody a aplikační techniku.

profesionalita-znak